Here’s a full list of the 2018 World Cup matches, times and venues

18 May 2018

SATopShops

The 2018 FIFA World Cup in Russia kicks off on Thursday the 14th of June. Here is a full list of the matches, times and venues of the first round round robin of the finals.

Thursday 14 June – 17:00

Group A
Luzhniki Stadium
Moscow
RUS
Russia
KSA
Saudi Arabia
Group A
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
EGY
Egypt
URU
Uruguay

Friday 15 Jun 2018 – 17:00

Group B
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
MAR
Morocco
IRN
IR Iran

Friday 15 Jun 2018 – 20:00

Group B
Fisht Stadium
Sochi
POR
Portugal
ESP
Spain

Saturday 16 June – 12:00

Group C
Kazan Arena
Kazan
FRA
France
AUS
Australia

Saturday 16 Jun 2018 – 15:00

Group D
Spartak Stadium
Moscow
ARG
Argentina
ISL
Iceland

Saturday 16 June 2018 – 18:00

Group C
Mordovia Arena
Saransk
PER
Peru
DEN
Denmark

Saturday 16 June 2018 – 21:00

Group D
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
CRO
Croatia
NGA
Nigeria

Sunday 17 June – 14:00

Group E
Samara Arena
Samara
CRC
Costa Rica
SRB
Serbia

Sunday 17 June 2018 – 17:00

Group F
Luzhniki Stadium
Moscow
GER
Germany
MEX
Mexico

Sunday 17 Jun 2018 – 20:00

Group E

Rostov Arena
Rostov-On-Don
BRA
Brazil
SUI
Switzerland

Monday 18 June – 14:00

Group F
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
SWE
Sweden
KOR
Korea Republic

Monday 18 June – 17:00

Group G
Fisht Stadium
Sochi
BEL
Belgium
PAN
Panama

Monday 18 June – 20:00

Group G
Volgograd Arena
Volgograd
TUN
Tunisia
ENG
England

Tuesday 19 June: – 14:00

Group H
Mordovia Arena
Saransk
COL
Colombia
JPN
Japan

Tuesday 19 June – 17:00

Group H
Spartak Stadium
Moscow
POL
Poland
SEN
Senegal

Tuesday 19 June – 20:00

Group A
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
RUS
Russia
EGY
Egypt

Wednesday 20 June – 15:00

Group B
Luzhniki Stadium
Moscow
POR
Portugal
MAR
Morocco

Wednesday 20 June  – 17:00

Group A
Rostov Arena
Rostov-On-Don
URU
Uruguay
KSA
Saudi Arabia

Wednesday 20 June – 20:00

Group B
Kazan Arena
Kazan
IRN
IR Iran
ESP
Spain

Thursday 21 June – 16:00

Group C
Samara Arena
Samara
DEN
Denmark
AUS
Australia

Thursday 21 June – 17:00

Group C
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
FRA
France
PER
Peru

Thursday  21 June – 20:00

Group D
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
ARG
Argentina
CRO
Croatia

Friday 22 June – 15:00

Group E
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
BRA
Brazil
CRC
Costa Rica

Friday 22 June – 17:00

Group D
Volgograd Arena
Volgograd
NGA
Nigeria
ISL
Iceland

Friday 22 June – 20:00

Group E
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
SRB
Serbia
SUI
Switzerland

Saturday 23 June – 15:00

Group G
Spartak Stadium
Moscow
BEL
Belgium
TUN
Tunisia

Saturday 23 June – 17:00

Group F
Rostov Arena
Rostov-On-Don
KOR
Korea Republic
MEX
Mexico

Saturday 23 June – 21:00

Group F
Fisht Stadium
Sochi
GER
Germany
SWE
Sweden

Sunday 24 June – 15:00

Group G
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
ENG
England
PAN
Panama

Sunday 24 June – 17:00

Group H
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
JPN
Japan
SEN
Senegal

Sunday 24 June – 20:00

Group H
Kazan Arena
Kazan
POL
Poland
COL
Colombia

Monday 25 June – 16:00

Group A
Samara Arena
Samara
URU
Uruguay
RUS
Russia

Monday 25 June – 16:00

Group A
Volgograd Arena
Volgograd
KSA
Saudi Arabia
EGY
Egypt

Monday 25 June – 20:00  

Group B
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
ESP
Spain
MAR
Morocco

Monday 25 June – 20:00

Group B
Mordovia Arena
Saransk
IRN
IR Iran
POR
Portugal

Tuesday 26 June– 17:00

Group C
Fisht Stadium
Sochi
AUS
Australia
16:00
PER
Peru

Tuesday 26 June – 17:00

Group C
Luzhniki Stadium
Moscow
DEN
Denmark
FRA
France

Tuesday 26 June – 20:00

Group D
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
NGA
Nigeria
ARG
Argentina

Tuesday 26 June – 20:00

Group D
Rostov Arena
Rostov-On-Don
ISL
Iceland
CRO
Croatia

Wednesday 27 June – 16:00

Group F
Kazan Arena
Kazan
KOR
Korea Republic
GER
Germany

Wednesday 27 June – 16:00

Group F
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
MEX
Mexico
SWE
Sweden

Wednesday 27 June – 21:00

Group E
Spartak Stadium
Moscow
SRB
Serbia
BRA
Brazil

Wednesday 27 June – 20:00

Group E
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
SUI
Switzerland
CRC
Costa Rica

Thursday 28 June – 16:00

Group H
Volgograd Arena
Volgograd
JPN
Japan
POL
Poland

Thursday 28 June – 16:00

Group H
Samara Arena
Samara
SEN
Senegal
COL
Colombia

Thursday 28 June – 21:00

Group G
Mordovia Arena
Saransk
PAN
Panama
20:00
TUN
Tunisia

Thursday 28 June – 20:00

Group G
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
ENG
England
BEL
Belgium
This feature was lifted from SATopShops, a consumer affair online media title.
Info@probonomatters.co.za

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *